Drodzy rodzice
Przed nami wszystkimi trudne dni, które większość z nas spędzi w domu. To również prawdziwe wyzwanie dla każdego Państwa, którzy przez następne dwa tygodnie będą musieli zamienić się w prawdziwych animatorów
i zapewnić swoim dzieciakom mnóstwo zabawy. Przychodzimy do Was z pomocą! Postanowiliśmy podzielić się pomysłami na kreatywne wykorzystanie materiałów zebranych w domach. Codziennie będziemy podsuwać Wam różne domowe eksperymenty, pracę plastyczną czy zabawę, która urozmaici czas spędzony z dziećmi.
Propozycja 1 – PONIEDZIAŁEK
- Butelki sensoryczne, bo tak nazywają się butelki wypełnione różnymi substancjami to bardzo niepozorne aczkolwiek fantastyczne zabawki edukacyjne dla każdego dziecka. Forma zależy od kreatywności rodzica i dziecka- woda + coś/ suche składniki z szuflady: makaron, fasola, groch, ryż, kawa, brokat itp.
Zwykła pusta butelka i odrobina wyobraźni spowoduje, że Wasze dziecko wzmocni zmysł wzroku, dotyku, słuchu, rozwinie motorykę małą i dużą, ale co najważniejsze Wasze dziecko uzyska poczucie sprawności oraz spędzi cudowny czas z bliską mu osobą.
PAMIĘTAJMY tylko o względach bezpieczeństwa- butelka musi być mocno zakręcona. Należy też regularnie sprawdzać, czy opakowanie nie jest uszkodzone.
Bawcie się dobrze ! 😊
Propozycja 2 – WTOREK
- Zachęcamy rodziców do codziennego czytania książek ze swoją pociechą np. przed sen. Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne, czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania rodzice są blisko, przytulają swoje dziecko, patrzą na nie z miłością, poświęcają mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.
- Pomysłowe kanapki – kanapki to jedna z najszybszych przekąsek dla maluchów. Jeśli rodzice podają je swoim pociechom, powinni jak najbardziej uatrakcyjnić im ten posiłek. Jest wiele sposobów, by banalna kanapka zamieniła się w niezwykły kolorowy obrazek. Podpowiadamy, jak łatwo można przygotować fantazyjne kanapki dla dzieci. To sposób, by namówić małego niejadka do zjedzenia warzyw. Zachęcamy do zrobienia z dzieckiem kolorowej kanapki wiosennej i podsyłania nam zdjęć 🙂
Smacznego 🙂
- Bajka edukacyjna– wraz z UBU mamy niesamowitą okazję poznania pięknego świata kolorów, liczb i kształtów. To doskonała zabawa i nauka dla Twojego dziecka! Miłego oglądania 🙂
- Chwila na wtorkowy relaks rodziców 🙂
- Zaparz filiżankę dobrej, uspakajającej herbaty, aby oddzielić kolejną część dnia od stresu i rutyny. Polecamy: rumianek, melisa, werbena, trawa cytrynowa.
- Masaż relaksujący: poproś męża lub dziecko o masaż, rozluźnisz spięte mięśnie. Mięśnie zatrzymują stres, a masaż sprawia, że negatywne emocje odchodzą. Dotyk dziecka leczy duszę.
- Włącz muzykę relaksującą z medytacją, aby wraz z dzieckiem zrelaksować się przez 20minut. Odnajdź styl medytacji, który najbardziej Ci odpowiada. Może to być joga nidra, czyli sen jogi z odgłosami szumu fal i śpiewu ptaków.Podsyłamy delikatną muzykę relaksacyjną inspirowaną wschodnimi sztukami relaksacyjnymi. Akompaniament kojących odgłosów natury- szumu wody, wiatru i śpiewu ptaków wprawi każdego w stan ukojenia i spokoju. Kompozycja idealnie nadaje się do ćwiczeń jogi, głębokiej medytacji i pełnej regeneracji. Życzymy miłego relaksu 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=LfklHPuJVrs&feature=share
Propozycja 3- ŚRODA
- Wiosenny konkurs techniczno- plastyczny:
Serdecznie zapraszamy chętne dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
pt. „WIOSNA”. Kompozycje mogą być wykonane dowolną techniką (np. malarstwo, rysunek, wycinanki itp.)
i z dowolnych materiałów. Ważne, żeby razem miło spędzić czas i dobrze się bawić.
Zdjęcia prac prosimy o wysyłanie na Messenger do dnia 22.03.2020r. (niedziela) do P. Eweliny lub na e-maila: ewelina.janik519@wp.pl
Prace prosimy zachować i dostarczyć jak wrócimy już fizycznie do przedszkola, wtedy odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i w późniejszych dniach wręczenie nagród.
ZAPRASZAMY
wszystkie dzieci wraz z rodzicami do udziału w konkursie!
Kilka propozycji znajdują się poniżej.
- Eksperyment 1- „UCIEKAJĄCE KOLORY”
Zachęcamy do wykonania prostego eksperymentu- uciekające kolory. To zastosowanie mydła, które na pewno każdy z Was ma w domu. Wykorzystujemy tutaj właściwość mydła, jaką jest zmniejszanie napięcia powierzchniowego wody. Po dodaniu mydła do mleka, kolory zaczynają uciekać i odsuwają się od siebie. To również świetna okazja do nauki kolorów i mieszania barw.
Potrzebne są:
– tłuste mleko
– farby lub barwniki spożywcze
– mydło
– miska lub głęboki talerz
– pędzel lub patyczek do uszu
KROK 1: Przygotuj miskę lub głęboki talerz, mleko, mydło i farby lub barwniki spożywcze.
KROK 2: Wlej mleko do miski. Dodaj do niego farby/ barwniki spożywcze.
KROK 3: Dodaj mydło w płynie na środek miski.
KROK 4. Kolory zaczynają uciekać po dodaniu mydła. Można jeszcze nasączyć pędzelek lub patyczek do uszu mydłem i wsadzić go do mleka i malować na mleku. Wtedy na mleku tworzą się niesamowite wiry i najfajniejsze jest właśnie sam moment zachodzenia reakcji, a nie efekt końcowy.
Życzymy udanej zabawy! 🙂
- Eksperyment 2- „TAŃCZĄCY OLEJ”
Do wykonania potrzebne będzie:
– szklanka
– woda
– łyżka
– 5 łyżek oleju
– 1 łyżka kakao/ kawa
– sól
KROK 1: Szklankę napełniamy wodą, wlewamy miej więcej ¾ jej objętości.
KROK 2: Na powierzchnię wody wlewamy 5 łyżek oleju. Mieszamy i obserwujemy czy woda łączy się z olejem.
KROK 3. Wsypujemy kakao. Górna część szklanki, wypełniona olejem i kakao powoli się zabarwiają.
KROK 4: Wsypujemy łyżkę soli i obserwujemy co się dzieje.
Eksperymenty wykonujemy z pomocą dorosłych.
Życzymy udanej zabawy! 🙂
- Filmik edukacyjny: BINGO i BONGO.
Dziś Ci dwaj bohaterowie przedstawią nam cztery pory roku i odpowiednie ubiory do każdej z nich. Również pokażą jak w prosty sposób można narysować rozmaite przedmioty, przy okazji uczą wielu pożytecznych rzeczy.
https://www.youtube.com/watch?v=yYva6w_cZ8A
Życzymy miłego oglądania dzieciakom 🙂
- Relaks popołudniowy dla rodziców 🙂
Podsyłamy przepis na ciasto marchewkowe, które zostało upieczone przez Biedroneczki w przedszkolu i bardzo im smakowało. Biedroneczki już umieją upiec i teraz chętnie upieką dla rodziców z ich niewielką pomocą. Pozostałe dzieci zapewne z przyjemnością rodzicom pomogą.
Blacha (wymiar 21cm)
Składniki:
– 3 jajka
– 1, 5 szklanki oleju
– 2 szklanki mąki
– 2 szklanki startej marchewki (ok. 2/3 dużych marchewek)
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej
– 2 łyżeczki cynamonu
Sposób przygotowania:
1.Całe jajka ucieramy z cukrem na puszystą masę.
2. Powoli dodajemy olej, cały czas ucieramy.
3. Stopniowo dosypujemy mąkę, proszek, sodę i cynamon.
4. Dodajemy startą marchew, delikatnie mieszamy aż do połączenia składników.
5. Wylewamy na blachę.
6.Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 40 min w 180 stopniach.
7. Można na ciasto zrobić polewę czekoladową.
Życzymy relaksu rodzicom przy kawusi i smacznym cieście 🙂
SMACZNEGO!
Propozycja 4- CZWARTEK
- Tor przeszkód
Tor przeszkód dla dzieci to idealne rozwiązanie na aktywne spędzanie czasu. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju namioty, tunele oraz drabinki. Celem tego typu aktywności jest rozwijanie sprawności motorycznej i ruchliwej dzieci, a także kształtowanie poprawnej postawy podczas wykonywania ćwiczeń. Aktywna edukacja sprzyja skupieniu uwagi, pobudza pamięć i rozwija myślenie twórcze.
Zachęcamy do stworzenia własnego toru przeszkód i pochwalenia się nim (zdjęciami). Najlepsze w nim jest to, że można go zrobić ze wszystkiego.
Bezpiecznej udanej zabawy 🙂
- Filmik edukacyjny
Zachęcamy do oglądnięcia kolejnego odcinku bajki edukacyjnej głównych bohaterów BINGO i BONGO
pt. „Galopujący kogut”.
https://www.youtube.com/watch?v=lUZlzSzIocg
Życzymy miłego oglądania! 🙂
- Eksperyment: GASNĄCA ŚWIECZKA
Do wykonania eksperymenty potrzebne będą:
– talerzyk
– woda
– zapałki
– szklanka
– mała świeczka (podgrzewacz)Sposób wykonania:
KROK 1: Nalewamy wodę na talerzyk.
KROK 2: Na środku stawiamy świeczkę (podgrzewacz).
KROK 3: Zapalamy świeczkę.
KROK 4: Przykrywamy zapaloną świeczkę szklanką.
Obserwujemy jak świeczka powoli gaśnie, a woda wsysa się do środka.
Efekt będzie ciekawszy jeśli zabarwimy wodę, bądź użyjemy soku.
Udanej zabawy! 🙂
- Czwartkowy relaks dla rodziców:
Domowa nawilżająca maseczka miodowa:
Składniki:
– 2 łyżki miodu
– 2 łyżeczki mleka lub słodkiej śmietanki
Sposób przygotowania:
Wymieszaj dwie łyżki miodu z dwoma łyżeczkami mleka lub słodkiej śmietanki. Rozprowadź przygotowana maseczkę po twarzy, szyi i pozostaw ja na 10-20 minut. Następnie spłukać letnią wodą. Miód jest jednym ze zdrowszych przysmaków na świecie. Wykazuje silne działanie antyseptyczne, oczyszczające i nawilżające. Dodatkowo może być z powodzeniem stosowany jako środek zwalczający bakterie, zmniejszający obrzęki i stany zapalne. Wykazuje również pozytywny wpływ na różnego rodzaju uszkodzenia skóry.
Domowa maseczka śmietanowa:
Składniki:
– pół szklanki śmietany 18%
– łyżeczka mąki pszennej
Pół szklanki gęstej śmietany (18%) ubić na sztywno. Dodać łyżeczkę mąki pszennej i całość dokładnie wymieszać. Nałożyć przygotowaną maseczkę na twarz. Po 10- 20 minutach spłukać letnią wodą. Aby pozbyć się zapachu śmietany, przetrzyj twarz tonikiem. Śmietana ma w sobie bardzo dużo cennych właściwości, które nawilżają skórę oraz chronią ją przed infekcjami z zewnątrz. Oprócz tego produkt ten wygładza i uelastycznia skórę twarzy.
Życzymy miłego relaksu 🙂
Propozycja 5 – PIĄTEK
- Pokaz mody wiosennej
Z okazji zbliżającej się kalendarzowej wiosny zachęcamy wszystkie dzieci w piątkowy dzień do pokazu mody wiosennej w domu. Stawiamy na kreatywność, różnorodność oraz oryginalność kreacji dzieci. Kreacje mogą być z wszelkich materiałów: bibuły, wstążek, tkanin, kartonu oraz z rzeczy, które znajdują się w szafach 🙂
Ważne jest, aby wspólnie spędzić czas i dobrze się bawić 🙂
I oczywiście prosimy o przesyłanie zdjęć.
Udanej piątkowej zabawy 🙂
- Filmik edukacyjny:
Kolejny odcinek bajki edukacyjnej głównych bohaterów BINGO i BONGO pt. „Dom”.
https://www.youtube.com/watch?v=tMKFb0ShJVQ
Życzymy miłego oglądania! 🙂
- Eksperymenty:
– WULKAN:
Do wykonania eksperymenty potrzebne będą:
– duży talerz
– wysoka szklanka
– kubek
– folia aluminiowa
– woda
– soda
– ocet
– łyżka
– taca
Sposób wykonania:
KROK 1: Na środku talerza ustaw szklankę.
KROK 2: Oderwij z rolki tyle folii aluminiowej by wystarczyła na całkowicie pokrycie talerza wraz ze szklanką.
KROK 3: Owiń tą folią talerz ze szklanką.
KROK 4. Wytnij na środku dziurę w folii i przymocuj brzegi folii do brzegów szklanki.
KROK 5. Ustaw „wulkan” na tacy, aby „lawa” nie rozlała się po całej kuchni.
KROK 6. Wlej do wulkanu 2 łyżki wody, wsyp łyżkę sody oczyszczanej i mieszaj aż się rozpuści.
KROK 7. Nalej 2 łyżki octu do osobnego kubeczka.
KROK 8. Wlej jednym ruchem ocet z kubeczka do wulkanu.
Obserwując powstaje piękna lawa, piana, bąble, które są napełnione dwutlenkiem węgla- rekcja octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).
Miłej zabawy 🙂
- Eksperyment: TAŃCZĄCA KUKURYDZA
Do wykonania eksperymenty potrzebne będą:
– kukurydza
– ocet
– soda oczyszczona
– woda
– słoik, wysoka szklanka, lub wysokie naczynie przezroczyste
Sposób wykonania:
KROK 1: Do słoika lub szklanki wlewamy wodę, tak aby zakrywała ponad połowę jego objętości.
KROK 2: Dodajemy dwie łyżki sody oczyszczonej i lekko mieszamy.
KROK 3: Następnie wsypujemy kilka ziarenek kukurydzy.
KROK 4: Aby uzyskać efekt tańczącej kukurydzy, należy dodać ok. 25ml octu.
Nastąpi reakcja sody z octem, po czym nasze ziarenka zaczynają swój wesoły taniec.
Udanej zabawy 🙂
- Piątkowy relaks- SOK WARZYWNY:
Zrób sok, wypij go małymi łykami. Najwięcej wartości odżywczych ma sok do 15min po przyrządzeniu. Potem światło i powietrze zniszczą enzymy, przeciwutleniacze.
– Sok warzywny ze świeżej marchewki, jabłek jarmużu i imbiru, aby stłumić głód przed obiadem to propozycja wspólnego relaksu mamy i dziecka. Uczysz dziecko dobrych nawyków żywieniowych.
– Sok z pietruszki.
Wysoka zawartość chloroplastów w pietruszce sprawia, że ma ona zbawienne działanie dla twojej krwi. Sok ten doda Ci energii i będzie Cię chronić przed pasożytami. Dodatkowo oczyści Twoją wątrobę, wzmocni serce, naczynia krwionośne. Sok ten jest bez smaku możesz go z powodzeniem dodać do innych soków warzywnych, najlepiej zielonych np. soku szpinakowego.
– Sok marchewkowy.
Wspomaga wchłanianie witaminy A i jest naturalnie słodki. Wpływa pozytywnie nie tylko na skórę i mózg, ale także chroni naczynia krwionośne, pomaga zwalczać infekcje i pobudza układ odpornościowy. Zblenduj je z jabłkiem i otrzymasz pyszny i energetyzujący sok.
Udanego relaksu! 🙂
- Skarpetkowe Wyzwanie – 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
Drodzy Rodzice, Dzieci i Nauczyciele.
Jutro jak wszyscy wiemy 21 marca jest nie tylko kalendarzowa wiosna, ale również Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności są noszone dwie różne skarpetki.
Skoro i tak siedzimy w domach urozmaićmy sobie ten czas i załóżmy dwie różne, kolorowe skarpetki w tym dniu. Również tego dnia zachęcamy do narysowania linii na dłonie tzw. małpiej bruzdy, która jest charakterystyczna dla osób z Zespołem Downa. Rodziców zachęcamy do oglądnięcia programu Kossakowskiego „Down the Road”, który jest publikowany w TV lub można go znaleźć w Internecie.
Praca plastyczna dla naszych dzieci. Pokolorujcie dwie skarpetki na różne kolory, tak aby od siebie się różniły.
Czekamy na Wasze kolorowe skarpetkowe zdjęcia 🙂
Propozycja 6 – PONIEDZIAŁEK
- „Pani Wiosna”
Ponieważ w weekend powitaliśmy kalendarzową WIOSNĘ, chcielibyśmy zachęcić Was do nowego wyzwania 🙂
- Nawiązując do innowacji pedagogicznej, prężnie działającej w naszym przedszkolu, zaproponujemy Wam zadanie związane z wykorzystaniem pozornie niepotrzebnych przedmiotów w Waszych domach. „Nie wyrzucaj, wykorzystaj” tak brzmi hasło naszej SKRZYNI SKARBÓW. Poprosimy Was o zgromadzenie u siebie takiej skrzyni, z której będziecie mogli skorzystać wykonując kolejne zadanie. Zachęcamy do zaprojektowania i wykonania wspólnie z rodzicami PANIĄ WIOSNĘ. Mile widziana przestrzenna forma wykonania, ale jeśli zasoby, którymi dysponujecie nie pozwolą Wam na to, możecie wykonać Panią Wiosnę na kartce.
- Alternatywną opcją może być wykonanie PANI WIOSNY z wiosennych warzyw (np. w formie szaszłyka).
Podpowiadamy jak wykonać zadanie załączając poniżej zdjęcia. Niech będą dla Was inspiracją. Kreatywność w wykonaniu jak zwykle mile widziana.
Zachęcamy wszystkich do zabawy 😉
- Poniedziałkowy relaks – maska na włosy
Na poniedziałkowy relaks dla rodzica zaproponujemy dziś maseczki na włosy, żeby odzyskały swą miękką i gładką strukturę po zimie. Maseczki są proste w wykonaniu, a efekt na pewno Wam się spodoba.
PROPOZYCJA I.
Składniki:
- Odżywka do włosów, której używacie na co dzień,
- Oleje do włosów (np. olej ze słodkich migdałów, olej avocado, olej z orzechów macadamia, olej kokosowy, olej lniany, oliwa z oliwek – tak, prawdopodobnie macie ją w domach) – oleje można mieszać wedle uznania, lub można użyć jednego z wymienionych.
PROPOZYCJA II.
Składniki:
- Żółtko jajka
- Łyżka oliwy z oliwek
- Odżywka do włosów, której używacie na co dzień
PROPOZYCJA III.
Składniki:
- Awocado
- Żółtko jajka
- Łyżeczka oleju arganowego
Potrzebne będą jeszcze:
- Niewielka miseczka
- Łopatka do mieszania
- Foliowy czepek/ woreczek foliowy
- Ręcznik/ czapka
Wykonanie:
Składniki mieszamy dokładnie w misce. Włosy najlepiej zwilżyć i odsączyć nadmiar wody przed nałożeniem maski włosy. Maskę rozprowadzamy równomiernie na włosach, zaczynając od ucha do końcówek. Długie włosy najlepiej związać, żeby nałożyć na nie foliowy czepek/ woreczek, a następnie ręcznik lub czapkę, żeby je ogrzać. Tak nałożoną maskę warto potrzymać na głowie od 30 min. do ok. 3 godzin. Następnie dokładnie ją spłukać, umyć delikatnie skórę głowy szamponem, a na koniec nałożyć jeszcze na kilka minut wcześniej użytą odżywkę już bez olejków.
Jeżeli chcecie zaczerpnąć więcej inspiracji, zapraszamy na bloga – http://www.anwen.pl/, https://www.blondhaircare.com/
Życzymy przyjemnego relaksu!
- Filmik edukacyjny „Wywiad z bocianem”
Być może już widzieliście bociany na łąkach, mimo śniegu większość z nich już powróciła do nas 🙂
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.lulek.tv%2Fvod%2Fclip%2Fwywiad-z-bocianem-wiem-ile-zjem-cz-5-46
Życzymy miłego oglądania!
Propozycja 7 – WTOREK
- Ciecz nienewtonowska
Ciecz nienewtonowska to świetna zabawa sensoryczna dla wszystkich dzieci małych i dużych, a i dorosły z niej skorzysta. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. 🙂
Każda zwykła ciecz pod wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić, można uderzyć w nią pięścią. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami, dłonią na powierzchnię cieczy. Można formować z niej kulę, w przypadku zabawy dłońmi, gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni. Ciecz można zrobić w miskach, kuwetach lub w głębokim talerzu.
Przepis jest bardzo prosty:
Płyn nienewtonowski zrobisz łatwo ze skrobi i wody. Potrzeba będzie:
- ok 1 kg mąki ziemniaczanej
- woda
- miska/ kuweta/ głęboki talerz
Do miski/ kuwety/ głębokiego talerza wsypujemy mąkę i stopniowo dodajemy do niej wodę (sami zobaczycie ile będzie jej potrzeba). Mieszamy.
*Ciecz nie powinna być zbyt „wodnista”, staramy się dolewać tyle wody, aby można było wciąć ją w dłoń i zgnieść, tak powstała z niej kula. Jeśli przestajemy ją ugniatać, ciecz spływa nam po rękach.
Jeśli dzieciom znudzi się zabawa białą cieczą, możecie spróbować pobawić się w jej barwienie i mieszanie kolorów za pomocą pasków bibuły. Kolejna zabawa to ukrywanie np. szklanych kulek w masie i próba ich odnalezienia. Dzieci uwielbiają takie zabawy, to niezwykłe doznania sensoryczne i fajna pomoc terapeutyczna dla dzieci wymagających rehabilitacji dłoni i ręki.
- Eksperymenty
- Eksperyment „TAŃCZĄCA CIECZ NIENEWTONOWSKA”
Do wykonania eksperymentu będzie potrzebna Wam dzisiaj ciecz nienewtonowska, którą pewnie już przygotowaliście z dzisiejszej propozycji zabaw. Ma ona jeszcze kilka innych zastosowań.
Ciecz nienewtonowska, czasem jest płynna, a czasem twarda jak skała. Wszystko zależy od tego, jak na nią działamy. Ale najbardziej niesamowicie wpływa na nią… muzyka! Razem ze swoim dzieckiem zaproście ciecz nienewtonowską do tańca!
Ale uwaga! -> To doświadczenie udaje się tylko na niektórych głośnikach. Spektakularny efekt osiągniecie na głośnikach niskotonowych, które przenoszą niższe częstotliwości dźwięków. Pamiętajcie, żeby dokładnie zabezpieczyć sprzęt przed kontaktem z masą!
Instrukcja:
- Połóżcie głośnik na plecach (tył głośnika). Najlepiej sprawdzi się taki, z membraną na wierzchu. Jeśli w domu macie inne, sprawdź, czy można zdjąć z nich osłonę.
- Zabezpiecz sprzęt przed zabrudzeniem – owiń głośnik folią spożywczą.
- Umieść ciecz nienewtonowską we wgłębieniu głośnika. Włącz muzykę z głośnika, żeby rozpocząć taniec gluta.
Ciecz zachowuje się jakby tańczyła!
Co na to nauka?
W tym doświadczeniu nasza ciecz porusza się, ponieważ działa na nią energia przenoszona przez fale dźwiękowe (gdy się nic nie dzieje, ciecz się rozpływa, natomiast gdy przykładamy siłę, na chwilę staje się ciałem stałym). Jeśli trudno Ci sobie wyobrazić fale dźwiękowe, to przypomnij sobie fale na wodzie, które pojawiają się po wrzuceniu kamyka do stawu. W podobny sposób rozchodzą się fale dźwiękowe w powietrzu. Fale te może wytwarzać głośnik, uderzenia w bębenek, a nawet twoje gardło.
W miarę zmiany częstotliwości (Hz*) oraz natężenia dźwięku (jego głośności) z łatwością można zaobserwować zmianę w zachowaniu cieczy. Na początku będą to tylko lekkie podrygi, ale w pewnym momencie ciecz całkiem oderwie się od membrany głośnika.
- Eksperyment „ROSNĄCE KWIATY”
Do eksperymentu potrzebujemy:
- kartkę z wydrukowanymi kwiatkami
- talerzyk/miseczkę
- nożyczki
- wodę
Przebieg eksperymentu:
1) Wycinamy kwiatki z kartki
2) Zaginamy płatki kwiatka
3) Wlewamy na talerzyk wodę
4) Kładziemy kwiatek na talerzyk i cieszymy się pięknym widokiem
Co się stało i dlaczego?
Bardzo szybko płatki kwiatków otwierają się. Papier składa się z dużej ilości włókien drzewnych, które są poskręcane. Gdy papier styka się z wodą, włókna drzewne pęcznieją i prostują się.
Miłego eksperymentowania!
- Relaks dla rodzica
Kochani rodzice, dziś zaproponujemy Wam masażyki relaksacyjne, które możecie wykonać wspólnie z Waszymi dziećmi.
- „Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki” to propozycja prof. M. Bogdanowicz. W załączonych zdjęciach znajdziecie kilka propozycji. Łatwo się ich nauczyć (przy okazji poćwiczyć pamięć dziecka :)). Sprawiają wiele radości i dziecku i dorosłemu jednocześnie.
- Autostrada na koszulce 😛 – również zapewni Wam przyjemne chwile.
Miłego relaksu!
- Filmik Edukacyjny „Numer alarmowy”
Krasnal ma dla Was zadanie. Wysłuchajcie uważnie bajki i przygotujcie tablice z numerami alarmowymi w swoich domach. Ułatwi Wam to ich zapamiętanie
Propozycja 8 – ŚRODA
- Domowa ciastolina
Dziś zaproponujemy Wam wykonanie domowej ciastoliny wspólnie z dziećmi. Samo jej wykonanie nie zajmuje wiele czasu, za to zabawa ciastoliną już tak. Taka ciastolina może Wam posłużyć bardzooo długo, jeśli tylko będziecie dbać, żeby po każdej zabawie była przechowywana w szczelnym pojemniku (np. w woreczku foliowym), aby nie wyschła. Można się nią bawić na różne sposoby: wycinać z foremek, kroić nożem (byle nie ostrym ;), wałkować, mieszać kolory, lepić kształty, itd. Co będzie nam potrzebne do jej wykonania?
Składniki:
- 2 szklanki mąki
- 1 szklanka soli
- 2 szklanki ciepłej wody
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka kwasku cytrynowego
- ulubiony aromat do ciast (np. migdałowy, bądź waniliowy)
- barwniki spożywcze/ bądź farby plakatowe
Przygotowanie:
Mąkę, sól, wodę, olej i kwasek wymieszaj w garnku (możecie użyć w tym celu miksera). Podgrzewaj na wolnym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Masa powinna zgęstnieć i uzyskać konsystencję puree ziemniaczanego. Urwany kawałek ma się nie kleić do palców. Ciepłą ciastolinę wyrabiaj na stolnicy lub na stole, dodaj aromat. Podziel na tyle kawałków, ile chcesz uzyskać kolorów. Dodaj barwniki spożywcze i wyrabiaj do uzyskania jednolitego koloru. Ciastolinę przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. I tyle. Proste, prawda?
- Relaks dla rodzica
Dla naszych rodziców mamy dziś troszkę inną propozycję na relaks.
Dzisiaj kolorowanki będą dla Was. Podobno antystresowe
Przyjemnego relaksu!
PS. Najlepiej przy dobrej kawie, lub herbacie w słoneczku na świeżym powietrzu.
- Filmik Edukacyjny „Co to znaczy cierpliwość?”
Dzieciaki,
Krasnal Łobuziak ma Wam coś ważnego do powiedzenia. Posłuchajcie uważnie…
- Trening z panem Kamilem Musiałem z Akademii Piłkarskiej „Mam Talent”
Zamiast eksperymentu podsyłamy trening od pana Kamila Musiała z Akademii Piłkarskiej „Mam talent”
Trenujemy w domu, jeśli ktoś ma możliwość, w ogrodzie. Ruch jest nam potrzebny, a energia na pewno dzieci rozpiera, tym bardziej, że od dłuższego czasu jesteśmy zmuszeni pozostać w domach.
Propozycja 9 – CZWARTEK
- „ZAMROŻONE JAJO DINOZAURA”
Chcieliśmy zaproponować Wam ciekawą zabawę z lodem.
Do zabawy będziecie potrzebować:
– figurki dinozaurów (lub innych zwierzątek),
– balony (jeśli nie macie można łatwo je zastąpić niewielkimi pojemnikami)
– wodę.
Figurki należy umieścić w balonie/ lub pojemniku, napełnić je wodą i wstawić do zamrażarki. Najlepszą zabawą będzie rozłupanie lodowej powłoki i uwolnienie uwięzionej figurki.
- ZABAWKA Z ROLKI PO PAPIERZE
Drugą propozycją będą zabawy plastyczno – techniczne z wykorzystaniem rolek po papierze toaletowym. Dzieci mogą z nich stworzyć zabawkę według własnego pomysłu.
Potrzebne będą:
– rolki po papierze
– klej
– nożyczki
– kolorowe kartony
– farby
– taśma
Tutaj zostawiamy Wam dowolność. W załącznikach przesyłamy kilka inspiracji. Do dzieła!
- Eksperyment „Jak uzyskać szron?”
Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:
– szklankę
– sól
– kostki lodu
– łyżeczkę
Przebieg eksperymentu:
1) Przełóż kostki lodu do szklanki.
2) Posyp lód solą (sól sprawi, że lód szybciej zacznie się topić)
3) Wymieszaj zawartość szklanki łyżeczką.
4) Obserwuj jak szybko szron osadza się na zewnętrznej stronie szklanki.
Dlaczego tak się dzieje?
W trakcie eksperymentu dowiecie się, że szron to osad atmosferyczny. Powstaje wtedy, gdy para wodna pokryje szklankę o temperaturze poniżej 0 stopni. Występująca w naszej szklance para wodna osadzała się na ściance szklanki. Kostki lodu ochładzały ją i prowadziły do jej zamarznięcia, czyli do powstania szronu. Mamy nadzieję, że Waszym dzieciom spodoba się ten eksperyment!
- Relaks dla rodzica – Domowe zabiegi na piękne dłonie
Domowe zabiegi na piękne dłonie nie są kosztowne i nie zabierają zbyt dużo cennego czasu. Przygotowaliśmy kilka propozycji:
1. Peeling z oliwek i migdałów/ lub cukru
Pomieszaj 2 łyżki cukru lub startych migdałów (muszą być wyjątkowo dobrze zmielone lub starte, ponieważ zbyt duże i ostre kawałki podrażnią skórę) z łyżką oliwy. Na umyte i lekko wilgotne dłonie nałóż kosmetyk i delikatnie rozcieraj okrężnymi ruchami. Następnie zmyj peeling z dłoni ciepłą wodą i wsmaruj krem odżywczy. Peeling usunie zrogowaciały naskórek, odżywi i nawilży dłonie. Pamiętaj, by peeling wykonywać raz na tydzień/ dwa tygodnie.
2. Maseczka z oliwą
Zmieszaj 3 łyżki ciepłej oliwy i żółtko. Posmaruj papką dłonie, owiń folią i ręcznikiem. Zmyj po 20 minutach. Oliwa dostarcza odżywczych kwasów tłuszczowych i witaminy E działającej nawilżająco i odmładzająco. Żółtko zawiera m.in. witaminę A i cynk, które wpływają na skórę regenerująco i ochronnie.
3. Lniana kąpiel
Zalej wodą 2 łyżki siemienia lnianego i gotuj przez 5 minut. Gdy wywar przestygnie, zamocz w nim dłonie na 15–20 minut, potem osusz i posmaruj kremem nawilżającym. Siemię jest bogate m.in. w roślinne śluzy i olej, które przyśpieszają gojenie się drobnych ranek na skórze, zmiękczają ją i tworzą warstwę zatrzymującą wilgoć w głębi skóry.
4. Okład z ziemniaka
Ugotuj 2 ziemniaki, rozgnieć widelcem, wymieszaj z żółtkiem i 2–3 łyżkami ciepłego mleka na gęstą papkę. Nałóż ją na dłonie i owiń folią. Po 15 minutach zmyj papkę i posmaruj dłonie kremem nawilżającym. Ziemniaki dostarczają białka, skrobi i enzymów działających odżywczo i wygładzająco, zawierają też witaminę C rozjaśniającą skórę.
- Filmik edukacyjny „Zdrojek i cyferki”
Filmik edukacyjny „Zdrojek i cyferki” z programu „Mamo, tato, wolę wodę!”
Zdrojek i cyferki uczą jak ważne jest, żeby często pić wodę. Ten krótki materiał, to również dobry pretekst, żeby powtórzyć z dzieckiem poznane cyfry.
Dla chętnych wrzucamy link do piosenki „Mamo, tato, wolę wodę!”
https://www.youtube.com/watch?v=ICf1erETbZU
Propozycja 10- PIĄTEK
- BALONY SENSORYCZNE/ GNIOTKI
Do zrobienia balonów sensorycznych potrzebne będzie:
– Kilka balonów
– Ziarna różnej wielkości (np. kasza gryczana, groch, ryż, fasola)
– Mąka
– Lejek (może być zrobiony z butelki po wodzie, ma wystarczająco szeroką szyjkę do przesypania ziaren do balona)
– Łyżeczka
– Słomka/ lub wykałaczka
Wykonanie:
1) Przygotuj potrzebne materiały
2) Zamocuj balon na lejku
3) Za pomocą łyżki wsyp kolejno ziarna i mąkę do balonów (do każdego balona inny produkt). Słomka lub wykałaczka mogą nam w tym pomóc.
4) Zawiąż balon. Gotowe!
- GNIOTEK ZABAWKA
Wykonanie gniotka będzie się odbywać w bardzo podobny sposób. Zdradzimy jednak pomysł jak sprawić, aby zmieściło się do niego więcej mąki.
Do wykonania będziemy potrzebować:
– Balon
– Butelkę ok. 500 ml
– Mąkę (może być ziemniaczana)
– Lejek
– Słomkę/ lub wykałaczkę
– Włóczkę do zrobienia fryzury
– Czarny marker
Wykonanie:
1) Wsypujemy mąkę do wysokości 1/2 lub 3/4 butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów.
2) Dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę.
3) Odwracamy butelkę w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkukrotnie butelkę.
4) Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze i związujemy go.
5) Na czubku głowy naszego Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.
Wszelkiego rodzaju zabawy dotykowe oddziałujące na zmysły dostarczają dzieciom wiele radości. Zgniatanie balonów wypełnionych ziarnami lub mąką świetnie odstresuje i pozwoli wyrzucić z siebie negatywne emocje relaksując i wprawiając w dobry nastrój.
- Bajka edukacyjna „Dr Ząbek i legenda Zębolandii”
Dr Ząbek wytłumaczy Wam dzisiaj dlaczego tak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów oraz skąd bierze się próchnica i osad nazębny.
https://www.youtube.com/watch?v=tmYVbeJBn8E
- Relaks dla rodzica „Amerykańskie Pancakes”
W ramach piątkowego relaksu zachęcamy Was do wspólnego przygotowania smacznych i słodkich pancakes. Wspólne gotowanie z rodzicem to doskonała przygoda dla dziecka. Poniżej przygotowaliśmy dla Was przepis.
Składniki:
– 1 i 1/4 szklanki mąki
– 1 jajko
– 1 i 1/4 szklanki maślanki
– 1/4 szklanki cukru pudru
– 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
– 1 łyżeczka sody
– 1/4 szklanki oleju roślinnego
– szczypta soli
Przygotowanie:
Zmiksować w blenderze wszystkie składniki na gładką masę o konsystencji gęstej śmietany. Rozgrzać patelnię i smażyć pancakes na średnim ogniu z dwóch stron. Podawać z syropem klonowym, masłem orzechowym, owocami, nutellą lub cukrem pudrem (wedle gustu i smaku).
Koniec tygodnia należy sobie czymś osłodzić ☺ Smacznego!
- JĘZYK ANGIELSKI
HELLO! 👋
Pani Asia przesyła dla naszych przedszkolaków materiały do nauki języka angielskiego Nie tracimy czasu na nudę.
Przyjemnej nauki!
Materiały do pobrania w linku:
https://www.bigbensp2.eu/przedszkole
- METODA RUCHU ROZWIJAJĄCEGO
Stworzona została przez fizjoterapeutkę Weronikę Sherborne. Podstawą metody jest ruch i kontakt z dorosłym/ lub drugim dzieckiem. Wielu dorosłych i dzieci ceni w metodzie prostotę i naturalność oraz sporą dawkę radosnej zabawy. Jest bardzo rozpowszechniona i popularna w Polsce, wykorzystywana głównie w pracy z dziećmi z zaburzeniami rozwoju, jako metoda wspomagająca terapię, ale jest też świetną alternatywną do zwyczajnych ćwiczeń gimnastycznych w domu i w przedszkolu. Nasze przedszkolaki chętnie pracują na zajęciach tą metodą. Wzmacnia więzi, przełamuje bariery społeczne w grupie, rozluźnia, odpręża i przede wszystkim sprawia wiele radości.
Należy pamiętać o ważnych zasadach: nie wolno używać przemocy (szczególnie w ćwiczeniach siłowych „przeciwko”), zawsze można powiedzieć – „stop”, a przede wszystkim, dziecko zawsze może odmówić wykonania zadania, jeśli jest dla niego niekomfortowe, lub czegoś się boi. Nie robimy nic na siłę. Przyjemnej zabawy ☺
Poniżej załączamy przykładowy scenariusz i opis ćwiczeń.
*Załącznik
PROPOZYCJA ĆWICZEŃ DLA RODZICA Z DZIECKIEM W DOMU
METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
I). Ćwiczenia świadomości osoby, schematu ciała i otaczającej przestrzeni
1. Jak bije twoje serce – dziecko w parze z rodzicem. Dziecko kładzie się na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słucha bicia. Rytm serca można wyklaskać. Potem zmiana ról.
2. Patrz i słuchaj – rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają w rytm muzyki. W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasło np. drewno, metal, plastik. Pary szybko odnajdują przedmiot wykonany z takiego materiału i dotykają go. Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać (Jeśli nie ma prowadzącego, polecenia wydaje rodzic).
II). Relacje „Z” (partner aktywny i partner bierny)
1. Huśtawka – rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi (dziecko siedzi jak na krzesełku). W takiej pozycji huśta je w prawo i w lewo oraz do przodu i do tyłu.
2. Wycieczka – rodzic ciągnie dziecko na nogi po podłodze. Ważne, aby koszulka była wciągnięta za pasek/ gumkę spodni, aby nie otrzeć pleców.
3. Rolowanie dywanu – dziecko leży na podłodze z rękami ułożonymi wzdłuż ciała, rodzic turla dziecko raz do przodu, raz do tyłu. Zamiana ról.
III). Relacje „Przeciwko”
1. Przygniatanie – jeden z partnerów leży na brzuchu, drugi przygniata go swoim ciężarem (rodzic robi to z wyczuciem swojego ciężaru). Osoba leżąca stara się uwolnić. Zmiana ról.
2. Przepychanie plecami – dziecko z rodzicem siadają odwróceni do siebie plecami
i z dłońmi podpartymi po obu stronach, przepychają się plecami.
3. Paczka – jeden z partnerów siedzi skulony na podłodze, drugi próbuje go wyprostować. Zamiana ról.
IV). Relacje „Razem” (obydwoje partnerzy aktywni)
1. Waga – rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiady.
2. Dmuchamy – każda para otrzymuje małe piórko lub niewielki kawałek waty. Wspólnie dmuchają, aby utrzymały się one w powietrzu. Następnie odkładają je i dmuchają na wyobrażony sobie puszek.
3. *Kilku partnerów kładzie się obok siebie na brzuchu. Dzieci kolejno pełzają na brzuchu po leżących partnerach.
*Ćwiczenia w grupie (można wykonać jeśli ćwiczy z Wami rodzeństwo, lub drugi rodzic)
V). Relaks i pożegnanie
1. Usypiamy misia – relaks przy muzyce (Aria na strunie G J. S. Bacha). Podczas słuchania muzyki rodzic spokojnym głosem opowiada jak zasypia miś, jak zasypiają wszystkie jego części ciała (oczy, głowa, ręce, nogi), jak mięśnie rozluźniają się.
2. Wzajemne podziękowania za wspólną zabawę, przytulenie się/ lub uścisk dłoni.
Propozycja 11- PONIEDZIAŁEK
- Zabawa „Klejące piłeczki”:
Piłeczki na taśmie to bardzo atrakcyjna zabawa. Dziecko może przyklejać piłeczki na taśmę
i odklejać. Podczas takiej zabawy dziecko rozwija koordynację ruchową i równowagę.
Do zabawy potrzebne jest:
– taśma klejąca
– piłeczki
– dwa krzesła lub miejsce w którym można przymocować taśmę
Zabawa bez końca, bo tyle samo frajdy jest w przyczepianiu co i w odczepianiu 🙂
Udanej zabawy!
- Filmik edukacyjny o emocjach:
Na Ubulandii podobnie jak na Ziemi gości zarówno radość jak i smutek, a odczuwanie różnych emocji i doznań stanowi codzienny element życia. Ponieważ Ubu nie do końca zdążył oswoić się z bogactwem uczuć występującym na Ziemi, Pola postanowiła dokładnie mu wszystko wyjaśnić…. A czy wy też pomożecie?
https://www.youtube.com/watch?v=TcLK9ZBUsDs
Zapraszamy do zabawy podczas oglądania 🙂
- Relaksujący poniedziałek: Pozostań w domu i zwiedzaj świat
Bardzo ważnym elementem w naszym życiu jest czas wolny, który potrafimy spożytkować w różny sposób. Jedni uwielbiają przesiadywać na swoim ogrodzie podziwiając piękno roślin, drudzy siedzieć na starej kanapie i wpatrywać się w telewizor trzymając pilota w ręku, inni natomiast kochają pakować swoje rzeczy do walizek wybierając się w podróż swojego życia. Uważają, że nowe miejsca mogą w zupełności ich odmienić i pozwolą im poczuć się wolno. Powinniśmy odczuwać potrzebę zwiedzania całego świata, który kryje w sobie wiele piękna. Oto propozycja dla rodziców, aby ,,odciąć się’ choć na chwilę od codzienności. Zapraszamy Państwa w wirtualną podróż, bez bagażu, bez ograniczeń czasowych, w podróż w nieznane. Podróżujemy nie po to, aby uciec przed życiem, ale po to, aby życie nam nie uciekło. Będziemy zwiedzać świat siedząc w domu.
Życzymy relaksującej podróży.
https://www.budowle.pl/tekst/60-budowli-ktore-mozesz-odwiedzic-wirtualnie-bez-wychodzenia-z-domu/546?fbclid=IwAR12Pqg43udCguqo4TmCC02YVWkFSKwsAWGHdBds3ZAZ7xelUJGnPGmWM1Q
Propozycja 12 – WTOREK
- Eksperyment- „DESZCZ W SŁOIKU”:
Do wykonania eksperymentu potrzebne będą:
– słoik
– woda
– pianka do golenia
– szklanka
– barwniki spożywcze lub bibuła
– strzykawka lub pipeta
Sposób wykonania:
KROK 1: Do słoika wlewamy wodę, tak by zapełniła 2/3 jego objętości.
KROK 2: Na samej górze pryskamy piankę do golenia, tyle aż zapełni pozostałą wolną powierzchnię słoika.
KROK 3: Do szklanki wlewamy 1/3 wody. Mieszamy z wodą barwniki spożywcze bądź kolorową bibułę.
KROK 4: Nabieramy trochę mieszanki z szklanki strzykawką lub pipetą i delikatnymi ruchami polewamy piankę do golenia.
Górna część naszej piankowej chmury pokrywa się stopniowo kolorowymi kroplami, możemy zaobserwować, jak pod wpływem ciężaru zabarwiona woda opada na dno, tworząc kolorowy deszcz.
Miłej zabawy!
- Zachęcamy wszystkich do aktywności podczas kwarantanny!
https://visitmalopolska.pl/es/-/aktywnosci-dla-dzieci-podczas-kwarantanny?fbclid=IwAR04vIvNe3slCUXi2fmghrQNaPzWMGueHj-cQoUk9KBgO61b4QERl0CYbII - Relaks z kulturą
Wiosenny spadek nastroju to stan zupełnie naturalny. Nosi to nazwę sezonowej choroby afektywnej.
Jak udowodnili naukowcy, ma ona ścisły związek z mniejszą ilością słońca. Całymi dniami pozostajemy w domu, czujemy się senni i nie możemy się odprężyć. Dodatkowo jest nam smutno, czujemy strach i lęk. Przebywanie w otoczeniu sztuki redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Potwierdzają to najnowsze badania. Kontakt z poezją, mądre, relaksujące wiersze naszych nieocenionych polskich autorów i nie tylko, pomogą nam odprężyć się, poczuć spokój i ukoić duszę.
Zachęcamy gorąco do codziennej lektury przy kawusi!
„DZIĘKUJĘ CI PO PROSTU ZA TO, ŻE JESTEŚ”
Autorem wiersza jest – JAN TWARDOWSKI
„Dziękuję Ci po prostu za to, że jesteś
za to, że nie mieścisz się w naszej głowie, która jest za logiczna
za to, że nie sposób Cię ogarnąć sercem, które jest za nerwowe
za to, że jesteś tak bliski i daleki, że we wszystkim inny
za to, że jesteś odnaleziony i nie odnaleziony jeszcze
że uciekamy od Ciebie do Ciebie
za to, że nie czynimy niczego dla Ciebie, ale wszystko dzięki Tobie
Za to, że to, czego pojąć nie mogę, nie jest nigdy złudzeniem
za to, że milczysz. Tylko my – oczytani analfabeci chlapiemy językiem”.
Propozycja 13 – ŚRODA
- Pomysły na domowe prace plastyczne:
Dzisiaj podrzucamy kilka pomysłów na prace plastyczne z wykorzystaniem zasobów dostępnych praktycznie w każdym domu. Wystarczy kilka kolorowych kartek czy pasta do zębów i patyczki higieniczne, aby umilić dzieciom dzień dobrą zabawą.
Zachęcamy do pochwalenia się swoimi pomysłami i pracami plastycznymi.
Życzymy miłego dnia !
- Bajka edukacyjna:
Serial animowany na temat warzyw i owoców dla dzieci. W zabawny sposób pokazuje obecność programu w życiu przedszkola, szkoły i zachęca dzieci oraz ich rodziców do zdrowego odżywiania.
Miłego seansu!
https://www.youtube.com/watch?v=8LAQjAr4-rA
- Relaks z kulturą:
Miłego czytania 🙂
„Nadeszła ta chwila”- Dalida Aouadhi
Nadeszła ta chwila i zatrzymał się świat
Na tę jedną chwilę… Której zawsze brak
Na ten jeden uśmiech… jeden czuły gest
Na wytarcie łez, starej piosnki tekst
Zatrzymał się świat, bo za szybko biegł
Już nie widział traw, nie szanował drzew
W pośpiechu, bez uczuć, gestów i słów
Biegał do wieczora i od rana znów
Bez bajki dla dziecka, bez kwiatka dla mam
Na dzwonek budzika, w inny wymiar bram…
Sam bez słowa otuchy i ślepy na ból
Gdzie pieniądze Bogiem, gdzie mobilny król
I nastała cisza… Przebudzenia czas
Gdy docenisz siebie i dostrzeżesz nas
Gdy na moment przystaniesz i odnajdziesz tę chwilę
Utulisz matkę… Docenisz dziewczynę
Z dzieckiem porozmawiasz nareszcie w realu
Dziadka uściskasz, nie kawałek metalu
Z babcią pożartujesz też bez klawiatury
W mózgu pozalepiasz niepamięci dziury
Zatrzymał się świat w obliczu trucizny
Bo ziemia nasz świat musi leczyć blizny
Gdy morowy smog wypływa z czeluści
I tym razem ziemia… już nam nie przepuści
Zapomniały dzieci, że podorastają
Że tu gośćmi są i wciąż długi mają
Teraz przyszła chwila i nas zatrzymała
By ludzka istota wreszcie pomyślała…”
Propozycja 14 – CZWARTEK
- Eksperyment „Wędrująca woda”:
Jest to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości.
Przygotujcie:
– 6 szklanek tej samej wysokości;
– wodę;
– barwniki lub kolorową bibułę;
– ręcznik papierowy;
Sposób wykonania:
KROK 1: Szklanki układamy w jednym rzędzie.
KROK 2: Co do drugiej szklanki wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę.
KROK 3: Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki.
Aby zobaczyć efekt musimy uzbroić się w cierpliwość. Eksperyment trwa kilka godzin.
Miłej zabawy!
- Relaks z kulturą
Zapraszamy rodziców do kolejnej mini lektury.
Życzymy Państwu miłego relaksu!
https://www.youtube.com/watch?v=Utl_53lh1LM&list=PLpoB3uFkqQch_jk8qDLlDGIdZQExX_g3s
Jednego serca! Jednego serca! – Adam Asnyk
„Jednego serca! tak mało, tak mało,
Jednego serca trzeba mi na ziemi,
Co by przy moim miłością zadrżało,
A byłbym cichym pomiędzy cichemi.
Jednych ust trzeba, skąd bym wieczność całą
Pił napój szczęścia ustami moimi,
I oczu dwoje, gdzie bym patrzał śmiało,
Widząc się świętym pomiędzy świętymi!
Jednego serca i rąk białych dwoje,
Co by mi oczy zasłoniły moje,
Bym zasnął słodko, marząc o aniele,
Który mnie niesie w objęciach do nieba.
Jednego serca! Tak mało mi trzeba…
A jednak widzę, że żądam zbyt wiele!”
- 2 kwiecień- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci,
Data 02 kwietnia jest szczególnie ważna, gdyż jest to dzień solidarności z osobami cierpiącymi na AUTYZM.
Z tej właśnie okazji serdecznie zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w akcji „Zaświeć się na niebiesko”
Propozycji jest kilka:
ubierzcie się na ten kolor, wykonajcie niebieskie dłonie,
wykonajcie pracę plastyczną pt.: ,,Zapal się na niebiesko”
możecie wypuścić niebieski balonik do nieba jeśli posiadacie
Propozycja 15– PIĄTEK
- Karty pracy GRAFOMOTORYKA:
Nauka pisania i czytania jest sztuką pozwalającą dziecku na poznanie świata w sposób dużo pełniejszy i bardziej wszechstronny. Z tego powodu rodzicom i opiekunom dzieci zależy na tym, by miały one możliwości opanowania tych umiejętności jak najwcześniej. Doskonałym sposobem na oderwanie się od schematów jest nauka poprzez zabawę.Celem ćwiczeń grafomotorycznych jest rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej i motoryki małej (czynności związanej z użyciem palców i dłoni).
Poniżej wstawiamy w załączniku linki.
https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/
https://mojedziecikreatywnie.pl/pobieranie/
Życzymy miłej zabawy poprzez naukę 🙂
- Czas na relaks piątkowy:
Miłego relaksu 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=KE1C-VmVROo
„Rozmowa liryczna”- Konstanty Ildefons Gałczyński
– „Powiedz mi jak mnie kochasz.
– Powiem.
– Więc?
– Kocham cie w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie –
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie.
W taksówce. I w samochodzie. Bez wyjątku.
I na końcu ulicy. I na początku.
I gdy włosy grzebieniem rozdzielisz.
W niebezpieczeństwie. I na karuzeli.
W morzu. W górach. W kaloszach. I boso.
Dzisiaj. Wczoraj. I jutro. Dniem i nocą.
I wiosną, kiedy jaskółka przylata.
– A latem jak mnie kochasz?
– Jak treść lata.
– A jesienią, gdy chmurki i humorki?
– Nawet wtedy, gdy gubisz parasolki.
– A gdy zima posrebrzy ramy okien?
– Zimą kocham cię jak wesoły ogień.
Blisko przy twoim sercu. Koło niego.
A za oknami śnieg. Wrony na śniegu”.
Propozycja 15 – PONIEDZIAŁEK
- OZDOBY WIELKANOCNE Z MASY SOLNEJ
- OZDOBY WIELKANOCNE Z MASY PORCELANOWEJ
- Trening z p. Kamilem z Akademii Piłkarskiej „Mam talent”
- Relaks z kulturą
- BARWIENIE JAJEK – DOMOWE SPOSOBY
Naturalne barwienie jajek to świetny pomysł na wspólne eksperymenty w kuchni. Przedstawimy kilka propozycji.
Potrzebne będą: białe jajka, buraki, cebula, kurkuma, czerwona kapusta, ocet, masło lub oliwa.
Dodatkowo będziecie potrzebować: garnek, wodę, łyżkę, deskę do krojenia i nóż.
> Barwienie jajek kurkumą
Przepiękny efekt koloru żółtego uzyskamy dzięki kurkumie. Wystarczy zagotować jajka w wodzie z dodatkiem około dwóch łyżek kurkumy. Kolor jest bardzo ładny i intensywny już po kilkunastu minutach.
> Barwienie jajek czerwoną kapustą
Należy pokroić czerwoną kapustę, wrzuć do garnka, zalać wodą i dodać dwie łyżki octu. Gotujcie wywar około 20 min. Następnie włóżcie jajka do wywaru na minimum 15 min. Pozostawcie jajko w barwniku z dodatkiem octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Jaśniejszy efekt będzie podczas moczenia ok. 2-3 godz., bardziej granatowe będą jeśli zostawicie je w takim wywarze na całą noc. Za pomocą czerwonej kapusty uzyskamy kolory od błękitu, poprzez turkus do granatu.
> Barwienie jajek cebulą
Obierzcie cebulę i wrzućcie łupiny do garnka. Następnie zalejcie je wodą i dodajcie 2 łyżki octu. Włóżcie do wody surowe jajko i gotujcie przez kilka minut. Najlepsze efekty kolorystyczne otrzymamy na białych jajkach. Łupiny cebuli pozwalają uzyskać odcienie brązu, pomarańczy i żółci.
> Barwienie jajek burakami
Wrzućcie do garnka pokrojonego buraka i dodajcie trochę wody oraz 2 łyżki octu. Gotujcie jajka w soku z buraków przez kilkanaście minut od momentu zagotowania. Jajka pozostawiamy w barwiącym roztworze z dodatkiem dwóch łyżek octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Pisanki będą miały bardziej intensywny kolor jeśli pozostaną w wodzie na kilka godzin lub całą noc. Burak pozwala uzyskać odcienie różu, purpury i głębokiej czerwieni.
Aby wydobyć jeszcze bardziej głębię koloru warto nasmarować jaja na koniec tłuszczem np.: masłem lub oliwą z oliwek.
Dobrej zabawy!
Czekamy na efekty Waszego eksperymentowania 📸 😉
*Pomysł zaczerpnięty z „Moje dzieci kreatywnie”
- Filmik edukacyjny „Bajka o roślinach”
Kochani, Ubu opowie Wam dziś troszkę o roślinach z całego świata.
https://www.youtube.com/watch?v=WoIF1GjMLtQ
- Taniec Gumi miś”
Taniec „Gumi miś” dla wszystkich rozbrykanych 😊🤸♂️🤸♀️
Dobrej zabawy!
- Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosna”
Po głosowaniu wspólnie z wszystkimi nauczycielami wyróżniliśmy trzy wyjątkowe prace:
– Emilki Z. (z grupy Jagódek)
– Asi S. (z grupy Biedroneczek)
– Kamilka U. (z grupy Motylków)
Ogromne brawa 👏
Ale brawa należą się wszystkim uczestnikom konkursu 👏👏👏
Nadsyłaliście przepiękne prace, dlatego też nagrody otrzyma każdy uczestnik. 😉🎁🏅
NAGRODY NIESPODZIANKI będą czekały na Was w przedszkolu. Do miłego zobaczenia 👋
Propozycja 18 – ŚRODA
- RZEŻUCHA W WYTŁACZANCE PO JAJKACH
RZEŻUCHA W WYTŁACZANCE PO JAJKACH
Potrzebne będą:
– Wytłaczanka po jajkach
– Ziemia/ lub wata
– Woda
– Ziarna rzeżuchy/ lub owsa
– Nożyczki
– wydmuszki po jajkach*
Przygotowanie:
Od wytłaczanki po jajkach odcinamy pokrywkę.
A/ Wgłębienia wypełniamy ziemią i lekko skrapiamy ją wodą. Następnie wysypujemy ziarenka rzeżuchy lub owsa na zwilżona ziemię. Tak przygotowana hodowlę stawiamy na parapecie w nasłonecznionym miejscu i codziennie podlewamy, bacznie obserwując.
B/ To zadanie można wykonać wykorzystując wydmuszki po jajkach, efekt będzie jeszcze lepszy! Przygotowujemy wydmuszki po jajkach, tyle ile mamy wgłębień w pojemniku. Następnie robimy delikatnie większy otwór w każdej wydmuszce (można nożyczkami) i wypełniamy je ziemią lub watą. Tak przygotowane wydmuszki umieszczamy w wytłaczance. Następnie na ziemię/ watę wlewamy niewielka ilość wody i wysypujemy je ziarnami rzeżuchy lub owsa. Tak przygotowaną hodowlę stawiamy na parapecie w nasłonecznionym miejscu i codziennie je podlewamy, bacznie obserwując.
Rzeżucha bardzo smakuje w połączeniu z jajkiem ☺ Do dzieła!
Zdjęcia zaczerpnięte ze strony BystreDziecko.pl
- Filmik edukacyjny „W kontakcie z naturą”
Kilka słów o ekologii…
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
Propozycja 19 – CZWARTEK
- BARANEK Z ROLKI PO PAPIERZE
Potrzebne będą:
– Rolka po pierze toaletowym
– Wata
– Klej
– Nożyczki
– Flamaster
– Czarny karton/ lub papier kolorowy (najlepiej sztywny, techniczny)
Przygotowanie:
Przygotuj rolkę po papierze, wytnij z niej cztery nóżki baranka i pomaluj je czarnym flamastrem. Zrób niewielkie kulki z białej waty. Następnie posmaruj rolkę klejem po zewnętrznej stronie i wyklej ją kuleczkami z waty. Na koniec wytnij głowę baranka z czarnego kartonu, wytnij, lub nalep oczy, a na czubku głowy baranka naklej kilka kulek waty. Głowę przyklej klejem do wcześniej przygotowanego baranka. Gotowe!
- Relaks dla rodzica 👩🍳
W ramach relaksu zaproponujemy Wam, aby wspólnie z dzieckiem upiec BABKĘ WIELKANOCNĄ.
Składniki:
– 4 duże jajka (L)
– 200 g masła
– skórka i sok z 1 cytryny
– 1 szklanka cukru (180 g)
– 1 łyżka cukru wanilinowego (lub 1 laska wanilii)
– 1 szklanka mąki pszennej tortowej (160 g)
– 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej (90 g)
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– do posmarowania formy: 1 łyżka masła i około 3 łyżek bułki tartej
– na wierzch: cukier puder lub lukier i obrane migdały lub posiekane orzechy.
Przygotowanie:
1. Jajka ocieplić (lepiej się ubijają) – włożyć do miski, zalać bardzo ciepłą wodą z kranu i odstawić na kilkanaście minut, w razie potrzeby zmienić wodę na cieplejszą.
2. Przygotować formę na babkę z kominem pośrodku (śr. ok. 22 – 25 cm), posmarować ją 1 łyżką masła i wysypać bułką tartą lub mielonymi orzechami czy migdałami. Piekarnik nagrzać do 170 stopni C (grzanie góra i dół bez termoobiegu).
3. Masło roztopić, dodać sok i skórkę z cytryny, odstawić.
4. Do większej miski wbić jajka, dodać cukier i ubijać przez około 10 minut na jasną, gęstą i puszystą masę. W międzyczasie dodać cukier wanilinowy lub ziarenka wyskrobane z przepołowionej laski wanilii.
5. Do drugiej miski przesiać mąkę pszenną razem z mąką ziemniaczaną oraz proszkiem do pieczenia, wymieszać.
6. Do ubitych jajek dodać mieszankę mąki i zmiksować krótko na małych obrotach miksera do połączenia się składników w jednolite ciasto (można przez chwilę miksować mikserem, później przez chwilę mieszać delikatnie szpatułką, później znów zmiksować).
7. Do ciasta wlać masło i zmiksować do połączenia się składników w jednolite ciasto. Ciasto będzie miało konsystencję podobną do budyniu. Masę wylać do przygotowanej formy i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 45 minut (do suchego patyczka).
8. Po upieczeniu wyjąć i ostudzić. Można upiec dzień wcześniej i trzymać w formie pod przykryciem.
9. Po ostudzeniu wyjąć babkę na paterę i posypać cukrem pudrem lub polukrować i obłożyć obranymi migdałami lub orzechami.
Smacznego! ☺
- Zabawy słownikowe „Wiersz wielkanocny”
Zabawy słownikowe? Proszę bardzo – oto nasza propozycja (szczególnie dla starszych, choć młodszym mogą pomóc rodzice):
Stwórz własny WIERSZYK WIELKANOCNY i podziel się nim z nami!💡✒️📝
Propozycja 20 – PIĄTEK
- UKŁADANKI WIELKANOCNE
Układamy wielkanocną pisankę. Do zabawy można wykorzystać klocki i kredki, jak na załączonym zdjęciu. Możecie równie dobrze użyć przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce, kubki, pudełka, zabawki, itp.
Kreatywność wskazana ☺
Koniecznie prześlijcie nam zdjęcia i pokażcie, co udało się Wam stworzyć!
- WIELKANOCNE KOLOROWANKI I WYKLEJANKI
Przesyłamy propozycje wielkanocnych prac plastycznych. Można je kolorować, wyklejać plastelina, kawałkami papieru kolorowego, przyprawami kuchennymi mamy, wiórkami ze strugaczki, itd.
Pozostawiamy dowolność w technice wykonania i życzymy dobrej zabawy!
- Filmik edukacyjny
„Święta Wielkanocne” – animacja do piosenki
*Materiał z publikacji „Bliżej przedszkola”
- Relaks dla rodzica
Usiądź na chwile i wsłuchaj się w słowa ks. Jana Twardowskiego.
„Miłość”
Jest miłość trudna
jak sól czy po prostu kamień do zjedzenia jest przewidująca
taka co grób zamawia wciąż na dwie osoby nie dokładna jak uczeń
co czyta po łebkach
jest cienka jak opłatek bo wewnątrz wzruszenie
jest miłość wariatka egoistka gapa jak jesień lekko chora z księżycem
kłamczuchem
jest miłość co była ciałem a stała się duchem
- Życzenia Wielkanocne
Propozycja 21- WTOREK
- Zabawa badawcza „Barwimy liście kapusty pekińskiej”
W słoiku lub w szklance rozrobić barwniki spożywcze z wodą różnego koloru. Zamiast barwników spożywczych wodę można zabarwić również kolorową bibułą. Umieścić liście kapusty (od nasady) na kilka centymetrów. Obserwować jak zmieniają się kolory liści, dziecko musi uzbroić się w cierpliwość. Zdjęcia pomocne poniżej.
Miłej zabawy i cierpliwości w oczekiwaniu na efekt końcowy!
- Bajka edukacyjna:
Zapraszamy do poznania wyrazów o znaczeniu przeciwnym, czyli wyrazów przeciwstawnych. Ten filmik uczy dzieci różnych przymiotników: wesoły, smutny, ciężki, lekki, mały duży. Dziecko zapamiętuje przeciwieństwo, doskonali i usprawnia rozwój myślenia.
Życzymy miłego oglądania 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=qUUK8SyZyBw - Relaks z kulturą – poezja śpiewana i nie tylko…
,,Upojenie” Stanisław Grochowiak, wykonanie Anna Maria Jopek & Michał Żebrowski. 100% kobiecości i 100% męskości, po prostu piękne, sensualne….perfekcja. Coś dla pań.
https://www.youtube.com/watch?v=OZ-XDjXuEyE
Miłego relaksu 🙂
Upojenie (wiersz klasyka)- Stanisław Grochowiak
„Jest wiatr, co nozdrza mężczyzny rozchyla;
Jest taki wiatr.
Jest mróz, co szczęki mężczyzny zmarmurza;
Jest taki mróz.
Nie jesteś dla mnie tymianek ni róża,
Ani też „czuła pod miesiącem chwila” –
Lecz ciemny wiatr,
Lecz biały mróz.
Jest deszcz, co wargi kobiety odmienia;
Jest taki deszcz.
Jest blask, co uda kobiety odsłania;
Jest taki blask.
Nie szukasz we mnie silnego ramienia,
Ani ci w myśli „klejnot zaufania”,
Lecz słony deszcz,
Lecz złoty blask.
Jest skwar, co ciała kochanków spopiela;
Jest taki skwar.
Jest śmierć, co oczy kochanków rozszerza;
Jest taka śmierć.
Oto na rośnych polanach Wesela
Z kości słoniowej unosi się wieża
Czysta jak skwar,
Gładka jak śmierć”.
Propozycja 22- ŚRODA
- Zabawa ruchowa „Ręce do góry”. Postępuj według instrukcji w piosence i gimnastykuj swoje ciało.
Życzymy miłej środy 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464 - Eksperyment „Meduza w butelce”- to ciekawe doświadczenie, a jednocześnie ważna lekcja przyrody. Eksperyment polegający na tworzeniu przez dzieci meduzy stanowi również świetne ćwiczenie małej motoryki.
Potrzebne jest:
– zakręcaną butelkę, najlepiej z szerokim gwintem;
– torebkę foliową;
– błękitny barwnik spożywczy lub farbę niebieską;
– nożyczki;
– nitkę lub gumkę recepturkę;
– strzykawka;
– dodatkowo możesz użyć brokatu, wówczas doświadczenie będzie jeszcze bardziej widowiskowe dla dzieci;
Sposób wykonania:
KROK 1: Torebkę foliową rozłóż na płasko, odetnij i wytnij prostokąt.
KROK 2: Złap środek torebki i uformuj z niego mały balonik (główkę naszej meduzy). Folię pod balonikiem zwiąż nitką lub gumką recepturką. Zostaw malutki wlot na wodę.
KROK 3: Pozostałą część folii, wokół głowy meduzy, potnij na cienkie paski.
KROK 4: Głowę meduzy napełnij wodą. Możesz użyć do tego strzykawki. W baloniku powinien zostać mały pęcherzyk powietrza.
KROK 5: Napełnij butelkę wodą. Dodaj barwnik spożywczy lub farbę niebieską i opcjonalnie brokat.
KROK 6: Do butelki włóż meduzę.
KROK 7: Jeżeli jest potrzeba to dolej wody do butelki w taki sposób, by został u góry niewielki pęcherzyk powietrza.
KROK 8: Zakręć butelkę. Teraz pozostaje tylko przekręcić butelkę i obserwować, jak porusza się meduza.
Wniosek: Powietrze jest lżejsze od powietrza, dlatego meduza zawsze wypłynie na górę.
Poniżej wstawiamy link, który obrazuje krok po kroku jak wykonać eksperyment.
https://www.youtube.com/watch?v=GAFAv73w_pA
Zachęcamy do wykonania swojej meduzy i pochwalenia się zdjęciami.
Miłej zabawy!
- Relaks z kulturą – poezja śpiewana i nie tylko…
,,Wspomnienie”- zakochany Pan Tadeusz. A Mickiewicz.
Wykonanie Anna Maria Jopek &Michał Żebrowski
https://www.youtube.com/watch?v=E1WCx006PiI
Miłego relaksu 🙂
„Zakochany pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz
„Słońce już gasło, niebo zdawało się zniżać,
Ścieśniać, I coraz bardziej ku ziemi przybliżać.
Aż naprzeciw księżyca, gwiazda jedna, druga
Błysnęła, już ich tysiąc, już milion mruga.
Tadeusz zadumany zrobił kroków parę
Gdy mu coś drogę zaszło, spojrzał, widzi marę;
Kibić miała wysmukłą, kształtną, pierś powabną,
Suknię materyjalną, różową, jedwabną;
Od której odbijał się drżący blask miesięczny,
I przystąpiwszy cicho szepnęła:
„Niewdzięczny, Szukałeś wzroku mego, teraz go unikasz,
Niewdzięczny…
Szukałeś rozmów ze mną, dziś uszy zamykasz.”
„Ale uważ no sama, wszak nas widzą, śledzą,
Czyż można tak otwarcie, cóż ludzie powiedzą,
Wszak to nieprzyzwoicie, to dalbóg, jest grzechem…”
„Jesteś mężczyzną, znajdziesz kochankę, godniejszą,
Znajdziesz bogatszą, piękniejszą…
I tylko dla mej pociechy, niech wiem przed rozstaniem,
Że twoja skłonność była prawdziwym kochaniem…”
„Czym kochał? Krótkie z sobą spędziliśmy chwile,
I choć one mnie przeszły tak słodko, tak mile,
Zostać dłużej nie mogę, to postanowienie,
I choćbym chciał tu zostać, już go nie odmienię”.
„Ale niech słowo „kocham” jeszcze raz usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę”.
„Ale niech słowo „kocham” jeszcze raz usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę”.
„Ale niech słowo „kocham” jeszcze raz usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę”.
„Ale niech słowo „kocham” jeszcze raz usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę”.
„Ale niech słowo „kocham” jeszcze raz usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę”.
Propozycja 23- CZWARTEK
- Eksperyment „Kolorowe warstwy” z wykorzystaniem wody i cukru. Ten eksperyment jest bardzo łatwy w wykonaniu, a jedyną jego wadą jest to, że prawdopodobnie wszystko dookoła, łącznie z rączkami Waszego dziecka będzie się lepić. Ale to nic w porównaniu z efektem jaki osiągniemy tworząc kolorowe wodne warstwy.
Do wykonania eksperymentu potrzebujemy:
– 5 szklanek lub słoiczków;
– woda;
– cukier;
– łyżeczka;
– różnego koloru bibuły;
Im większe liczby kolorów użyjemy, tym efektowniejszy będzie rezultat naszych działań. Potrzebujemy osobną szklankę lub słoiczki na każdy barwny roztwór i jeden dodatkowo.
Sposób wykonania:
KROK 1: Odmierzamy łyżeczką potrzebną ilość cukru. Do kolejnych słoiczków wrzucamy go coraz więcej, czyli np. do pierwszego dwie łyżeczki, do drugiego 3, do trzeciego 4 itd. Pamiętamy w którym słoiku ile jest cukru.
KROK 2: Wlanie do słoiczków wody w takiej samej ilości i możliwe najdokładniejsze rozmieszanie cukru. Orientacyjnie wody powinno być około 50ml.
KROK 3: Zamoczyć w wodzie kawałek bibuły i wymieszać. W każdym słoiczku inny kolor bibuły. Przed kolejnym działaniem możemy z słoiczków usunąć papier, żeby nie przeszkadzał.
KROK 4: Zaczynając od „najsłodszej” mieszaniny zaczynamy tworzyć warstwy, łyżeczką ją wlewamy do czystej przezroczystej szklanki, później bierzemy mieszaninę przed ostatnią lejemy powoli łyżeczką, delikatnie po ścianie szklanki, drugą tak samo i ostatnią warstwą jest mieszanina, która była najmniej słodka, również z nią tak samo postępujemy.
UWAGA: Bardzo ważne, żeby nie lać bezpośrednio na środek mieszanin, ponieważ istnieje możliwość, że kolory się po prostu zmieszają.
Efekt końcowy widzicie poniżej. Ma to związek z różną gęstością wykorzystanej cieczy- najcięższa opada na dno, a każda kolejna nieco lżejsza utrzymuje się na niej.
Miłej kolorowej zabawy 🙂
- Lubię się ruszać
Zachęcamy całą rodzinę do zabawy pt. „W wiejskiej zagrodzie”, która daje dużo radości. Wystarczy nacisnąć link i zakręcić kołem i zobaczyć co wypadnie.
Miłej zabawy!
https://wordwall.net/pl/resource/1464919/w-wiejskiej-zagrodzie - Relaks z kulturą – poezja śpiewana i nie tylko…
,,Niepewność” – Adam Mickiewicz – wykonanie: Michał Zebrowski & Kasia Stankiewicz
https://www.youtube.com/watch?v=jzR0i4OZpnI
Miłego relaksu!
,,Niepewność” – Adam Mickiewicz
„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Gdy z oczu znikniesz, nie mogę ni razu
W myśli twojego odnowić obrazu?
Jednakże nieraz czuję mimo chęci,
Że on jest zawsze blisko mej pamięci.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Cierpiałem nieraz, nie myślałem wcale,
Abym przed tobą szedł wylewać żale;
Idąc bez celu, nie pilnując drogi,
Sam nie pojmuję, jak w twe zajdę progi;
I wchodząc sobie zadaję pytanie;
Co tu mię wiodło? przyjaźń czy kochanie?
Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił,
Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił;
Choć śmiałej żądzy nie ma w sercu moim,
Bym był dla ciebie zdrowiem i pokojem.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?
Kiedy położysz rękę na me dłonie,
Luba mię jakaś spokojność owionie,
Zda się, że lekkim snem zakończę życie;
Lecz mnie przebudza żywsze serca bicie,
Które mi głośno zadaje pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?
Kiedym dla ciebie tę piosenkę składał,
Wieszczy duch mymi ustami nie władał;
Pełen zdziwienia, sam się nie postrzegłem,
Skąd wziąłem myśli, jak na rymy wbiegłem;
I zapisałem na końcu pytanie:
Co mię natchnęło? przyjaźń czy kochanie?”
Propozycja 24- PIĄTEK
- Podsyłamy dla Was kochane dzieci kilka inspiracji prac plastycznych „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”
Pochwalcie się swoimi wiejskimi zwierzątkami.
Miłej zabawy!
- Eksperyment „Balon, który nie pęka”
Do tej zabawy i eksperymentu potrzebujecie długą wykałaczkę, wodę i balon. Balon dmuchamy do średniej wielkości, tak aby zostało jeszcze trochę rezerwy i związujemy go. Następnie moczymy wykałaczkę w wodzie i delikatnie przebijamy za jej pomocą balon od dołu, gdzie jest najwięcej gumy (takie najciemniejsze miejsce). Balon został przekuty wykałaczką w miejscu najmniejszego naprężenia gumy (spód i wierzch) ale nie pękł, ponieważ w tych miejscach działa największa siła spójności cząsteczek, z których zbudowany jest balon.
Pochwalicie się swoim balonem, który nie pękł?
- Relaks z kulturą – poezja śpiewana i nie tylko…
,,Wiara” poezja Czesława Miłosza
https://www.youtube.com/watch?v=RbAlZ4et3PI
Miłego relaksu 🙂
Wiara (wiersz klasyka)
Czesław Miłosz
„Wiara jest wtedy, kiedy ktoś zobaczy
Listek na wodzie albo krople rosy
I wie, że one są – bo są konieczne.
Choćby się oczy zamknęło, marzyło,
Na świecie będzie tylko to, co było,
A liść uniosa dalej wody rzeczne.
Wiara jest także, jeżeli ktoś zrani
Nogę kamieniem i wie, że kamienie
Są po to, żeby nogi nam raniły.
Patrzcie, jak drzewo rzuca długie cienie,
I nasz, i kwiatów cień pada na ziemie:
Co nie ma cienia, istnieć nie ma siły”.
Propozycja 25 – PONIEDZIAŁEK 20.04
- ZACZAROWANE OBRAZKI
Potrzebne będą:
• papier toaletowy
• czarny marker
• kolorowe flamastry
• pojemnik z wodą
Wykonanie:
Dwa listki papieru składamy na pół. Na tak złożonym papierze rysujemy czarnym markerem tęczę (lub inny obrazek). Następnie rozkładamy go i w konturach, które przebiły na drugą warstwę papieru, kolorujemy nasz obrazek. Papier znów składamy jak poprzednio (tak, aby nie widać było kolorów) i kładziemy go na tafli wody. Kiedy nasiąknie wodą nasza tęcza będzie cała kolorowa!
Filmik z instrukcją: https://www.facebook.com/watch/?v=584990962367638
- Bajka edukacyjna „Niezwykła podróż kropelki”
Propozycja 26 – WTOREK
- KULINARNIE Z JAJKIEM NA TWARDO
1. KURCZĄTKO
Potrzebne będą:
• jedno ugotowane jajko
• plasterki marchewki
• dwa goździki
• liść sałaty
• nożyk (tylko pod nadzorem rodzica!)
• ewentualnie łyżka majonezu
Wykonanie:
Ugotuj jajko. Obierz marchewkę. Pokrój marchewkę w plasterki, wytnij z niej mały trójkącik – dziobek kurczątka i grzebyczek. Zrób niewielkie nacięcie na górze jajka i umocuj grzebyczek. Na środku umieść dziobek i oczy z goździków. Połóż kurczaczka na liściu sałaty – możesz posmarować łyżeczką majonezu, aby kurczaczek się nie przewracał. Smacznego!
2. MYSZKA
Potrzebne będą:
• jedno ugotowane jajko
• plasterki rzodkiewki
• trzy goździki
• szczypiorek
• liść sałaty
• nożyk (tylko pod nadzorem rodzica!)
• ewentualnie łyżka majonezu
Wykonanie:
Ugotuj jajko. Pokrój rzodkiewkę w plastry, a szczypiorek na ok. 2-3 cm. Połóż jajko w poziomie, na górze jajka zrób dwa nacięcia na uszka i włóż w nie dwa plasterki rzodkiewki – to będą uszy naszej myszki. Następnie umocuj na przodzie nosek i po bokach oczy – goździki. Później, z pociętych kawałków szczypiorku, zrób myszce wąsy i ogonek. Połóż gotową myszkę na liściu sałaty – możesz posmarować go łyżeczką majonezu, aby myszka się nie przewracała. Smacznego!
- Bajka edukacyjna „Nie taki prąd straszny”
Czy prąd jest niebezpieczny? Jak możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Co to jest „ekologiczny prąd”?
Posłuchajcie uważnie…
Propozycja 27 – ŚRODA
- LOGICZNE ZABAWY PATYCZKAMI
Propozycja 27 – WTOREK
LOGICZNE ZABAWY PATYCZKAMI
Co zrobić z patyczkami do uszu, które nasze dziecko wysypało na ziemię? Doskonale sprawdzi się tu kreatywny recykling, który pomoże nam dostrzec nowe możliwości przedmiotu. Patyczki do uszu można użyć chociażby do prostej gry logicznej polegającej na tworzeniu siatki z trójkątów czy prostokątów. Każdy kolor na zakończeniu patyczka odpowiada kolorowi zakończenia patyczka, z którym się styka. Taka układanka ćwiczy spostrzegawczość dziecka, jak również wycisza.
Materiały:
– patyczki do uszu
– farby
– pędzel
– pojemnik z wodą
– klej w płynie
Przygotowanie:
Waciki na patyczkach farbujemy po obu stronach. Każda strona inny kolor.
Aby waciki nie mechaciły się dodajemy trochę kleju do farby.
Zalety:
– Nauka kształtów.
– Nauka kolorów.
– Wspieranie myślenia logicznego.
– Ćwiczenie spostrzegawczości.
– Relaks i wyciszenie.
– Ćwiczenie motoryki małej.
- Praca plastyczna „22 kwiecień – Dzień Ziemi”
Propozycja dla chętnych dzieci, które chciałyby uczcić dzisiejsze święto planety ZIEMIA 🌎
Czekamy na Wasze zdjęcia, kochane przedszkolaki! Do dzieła 💪✂️
- Bajka Edukacyjna „Ekologiczny dom”
Dziś 22 kwietnia obchodzimy DZIEŃ ZIEMI
https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs
- Piosenka „Ziemia to wyspa zielona”
-
Filmik edukacyjny „ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI” 🌳🌱💚🌎
Propozycja 28 – CZWARTEK
- MALOWANIE DŁOŃMI I STOPAMI
Zachęcamy Was, kochane przedszkolaki, do zabawy plastycznej, w której zamiast pędzla do farby użyjecie swoich dłoni i stóp. Przygotujcie dużo starych, niepotrzebnych gazet, lub kawałek folii, aby nie pobrudzić podłogi (dywan, najlepiej zwinąć na czas zabawy). Zabawa musi odbywać się pod nadzorem rodziców
W załącznikach przesyłamy Wam kilka ciekawych propozycji. Dobrej zabawy!
- Bajka edukacyjna „Bezpieczeństwo na drodze”
Przypomnimy kilka prostych zasad, jak zachować bezpieczeństwo na drodze
https://www.youtube.com/watch?v=YLhGcMIPTuA
- 23 KWIECIEŃ – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Zachęcamy do wspólnego czytania z dzieckiem dziś do poduszki. ❤️📚
Propozycja 29 – PIĄTEK
- ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
Znajdź w domu kilka misek lub pokrywek z pudełek na buty. Do każdej miski/ pokrywki wsyp inny materiał np. kamyki, ziarna grochu, suche patyczki, piasek z piaskownicy, duże gładkie kamienie, szyszki, wodę, gąbki, folie bąbelkową, makarony… co tylko znajdziecie w swoich zasobach (za zgodą rodziców oczywiście – oni sprawdzają, czy znalezione materiały są dla Ciebie bezpieczne). Ułóż miski/ pokrywki jedna za drugą, zdejmij buty i skarpety i przechodź po swojej ścieżce gołą stopą. Ćwiczenia wykonuj pod okiem rodzica
Dobrej zabawy! Podzielcie się zdjęciami swojej ścieżki
- EKSPERYMENT „Pływające jajko – prawo Archimedesa”
1. Do szerokiego szklanego słoika nalewamy zwykłej wody. Wkładamy do słoika surowe jajo kurze. Jajko tonie i spoczywa na dnie słoika, ponieważ średnia gęstość jajka jest większa niż gęstość słodkiej wody.
2.Do słoika nalewamy słonej wody. Wkładamy to samo jajko. Teraz jajko pływa na powierzchni, gdyż gęstość słonej wody jest większa od gęstości jajka.
3. Do jajka w słonej wodzie dolewamy słodkiej wody i gęstość roztworu soli maleje. Gdy gęstość roztworu będzie równa średniej gęstości jajka to pływa ono w środku cieczy.
https://www.youtube.com/watch?v=JyRCOjzyJTQ
- Filmik edukacyjny „My body – Moje ciało – Angielski z Lulek.tv”
Przypomnijmy sobie części ciała w języku angielskim. Przyjemnej nauki!
https://www.lulek.tv/vod/clip/my-body-moje-cialo-angielski-z-lulektv-nauka-jezyka-dla-smyka-71
Propozycja 30- PONIEDZIAŁEK
- Eksperyment „Jajko w butelce”.
Czy uda nam się zmieścić jajko do butelki, której otwór jest mniejszy od średnicy jajka? Jesteście ciekawi? To się sami przekonajcie.
Potrzebne do eksperymentu będzie:
– jajko ugotowane na twardo obrane ze skorupki
– szklana butelka
– zapałki
Czy pozwalacie dzieciom samodzielnie obierać jajka? Jeśli nie, to koniecznie spróbujcie – zdziwicie się jak świetnie im to wychodzi i przy okazji dzieci poćwiczą paluszki.
Wybieramy butelkę, której otwór jest mniejszy od jajka. My użyliśmy dużej butelki po napoju. Jeśli wybierzecie podobnej wielkości butelkę musicie użyć do eksperymentu długich zapałek, jeśli wybierzecie mniejszą możecie korzystać ze standardowych zapałek. Skąd to wiem? Bo próbowaliśmy różnych opcji.
Przebieg eksperymentu:
Dorosły zapala zapałkę i umieszcza ją w butelce, której otwór szybko zatyka jajkiem.
Co się stanie? Zobaczcie sami.
UWAGA: Eksperyment wykonuje osoba dorosła.
Życzymy miłego eksperymentowania!
https://www.youtube.com/watch?v=sbkjSMm4bmY
- Zachęcamy do obejrzenia bajki edukacyjnej pt. „Dzień, noc i pory roku”.
Miłego oglądania.
https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k
Propozycja 31- WTOREK
- Eksperyment ,,Ile się zmieści?”
Potrzebne będą:
– szklanka,
– woda,
– monety
Sposób przygotowania:
Krok 1: Napełnij szklankę wodą po brzegi.
Krok 2: Zadaj dziecku pytanie ile monet się zmieści w szklane aby woda się nie rozlała?
Krok 3: Powoli, ostrożnie wrzucaj monety.
Zanim woda się rozleje, zmieści się o wiele więcej monet, niż mogłoby się wydawać. Dlaczego? WYJAŚNIENIE: Kohezja to siły przyciągania między cząsteczkami (w naszym przypadku wody). Cząsteczki wody oddziałują na siebie, przyciągając się.
Miłej zabawy!
- Zachęcamy do wesołego śpiewania w domu wraz z śpiewającymi Brzdącami
„Przegoń wirusa”
https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4Propozycja 32- ŚRODA
Eksperyment „Magiczny ziemniak”:
Potrzebujemy:
– sól;
– dwie szklanki;
– woda;
– dwa plastry surowego ziemniaka;
– łyżeczkę;
Sposób przygotowania:
Krok 1: Do dwóch szklanek wlewamy tyle samo wody.
Krok 2: Do jednej szklanki z wodą wsypujemy sól i mieszamy, aż się rozpuści.
Krok 3: Do każdej szklanki wrzucamy plaster ziemniaka.
Krok 4: Obserwujemy co się dzieje. W szklance z solą ziemniak pływa, a w samej wodzie tonie.
Wnioski z doświadczenia – prawda czy fałsz. Rodzic zadaje dziecku pytania:
1. W słonej wodzie ziemniak pływa? (prawda)
2. W wodzie bez soli ziemniak tonie? (prawda)
WYJAŚNIENIE:
Ciecze – substancje płynne mają różny ciężar, mimo takiej samej objętości. Woda słona (morza i oceany) ma większy ciężar niż woda słodka (rzeki i jeziora).W słonej wodzie wszystko pływa lepiej.
Miłej zabawy!
Zabawa w kolory- posegreguj zabawki w swoim pokoju według koloru.
Propozycja 33- CZWARTEK
- Praca plastyczna flaga Polski. Zachęcamy do wykonania pracy dowolną techniką. Prześlij zdjęcia z wykonaną pracą.
Życzymy miłego dnia.
- Zachęcamy do posłuchania i nauczenia się piosenki o Polsce pt. „Mój kraj jest NAJ”.
https://www.youtube.com/watch?v=GIyJnhY_HHU - Filmik edukacyjny o polskich symbolach narodowych – „Polak Mały!”
Miłego oglądania !
https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA
Propozycja 34- PONIEDZIAŁEK
- Eksperyment- „Balon trzymający szklanki”
Materiały:
– dwie szklanki z ciepłą wodą i dwie z zimną,
– nadmuchany balonik,
-miska
Przebieg doświadczenia:
Do dwóch szklanek nalewamy ciepłej wody i czekamy chwilę by się ogrzały. Ze szklanek wylewamy wodę i szybko przykładamy je otworem do nadmuchanego balonika. Całość umieszczamy nad miską i druga osoba polewa balonik zimną wodą. Każda ze szklanek „zasysa” kawałek balonika, co sprawia, że szklanki jakby przyklejają się do niego. Trzymając jedną szklankę możemy unosić drugą.
Wyjaśnienie:
Szklanki po wylaniu gorącej wody mają wysoką temperaturę i zawierają dużo pary wodnej. Gdy balonik z przystawionymi szklankami polewamy zimną wodą to temperatura maleje i część pozostałej pary wodnej się skrapla. Powoduje to spadek ciśnienia. Ciśnienie atmosferyczne „wciska” więc balon do środka szklanek. Jeśli trzymamy za górną szklankę, a dolna zwisa to część balonika wydostaje się z dolnej szklanki i wewnątrz niej obniża się ciśnienie tak aby ciśnienie atmosferyczne od dołu równoważyło sumę ciśnienia pochodzącego od wnętrza dolnej szklanki i ciśnienia wywieranego przez siłę ciężkości szkła. Balon więc „trzyma” przyssaną szklankę.
Życzymy miłej zabawy!
https://www.youtube.com/watch?v=ggYpE6NjkQY&feature=youtu.be
- Zapraszamy na teatrzyk kukiełkowy, który uczy i bawi pt. „Szewczyk Dratewka”.
Miłego oglądania!
https://www.youtube.com/watch?v=P9TaK5h6w0A